Dlaczego komary atakują niektóre osoby bardziej niż inne?

Niektórzy ludzie mogą siedzieć na zewnątrz przez całe lato i nie cierpieć z powodu bolesnych i denerwujących ukąszeń komarów. Inni stają się źródłem ukąszeń mimo smarowania się środkami przeciw komarom. Dlaczego tak się dzieje?

Klucz tkwi w niewidzialnym chemicznym krajobrazie otaczającego nas powietrza. Komary wykorzystują środowisko dzięki wyspecjalizowanym zachowaniom i skutecznym narządom zmysłów, aby znaleźć ofiary poprzez podążanie za subtelnymi śladami chemicznymi pozostawionymi przez nasze ciała.

W szczególności, komary polegają na dwutlenku węgla, aby znaleźć swoich żywicieli. Podczas wydechu dwutlenek węgla znajdujący się w naszych płucach nie miesza się od razu z powietrzem. Pozostaje on tymczasowo w „chmurze”, za którą komary podążają jak za okruchami chleba. Komary zaczynają kierować się w stronę tych impulsów dwutlenku węgla i lecą pod wiatr, ponieważ wyczuwają wyższe stężenia niż te zawarte w normalnym powietrzu.

Człowiek produkuje około kilograma CO2 dziennie, a przy każdym wydechu, około 13 razy na minutę, emituje ponad 100 miligramów CO2. Komary wykrywają prąd za pomocą impulsów CO2, który zmienia się zarówno u dorosłych (więcej dwutlenku węgla podczas oddychania), jak i u dzieci (mniej dwutlenku węgla podczas oddychania) oraz w zależności od diety i wysiłku fizycznego. Jeśli jesteś jedną z tych osób, której komary nie opuszczają nawet na moment, w tym artykule przeczytasz o tym, jak skutecznie radzić sobie z komarami.

Kwas mlekowy, który wydzielamy podczas oddychania lub przez pot, również przyciąga te owady. Wyższe osoby i kobiety w ciąży wydzielają więcej kwasu mlekowego i CO2, co czyni je doskonałymi „celami” dla komarów. Ludzie, którzy właśnie wykonali intensywny wysiłek fizyczny są również bardzo atrakcyjni dla owadów.

Sprawa staje się poważna, gdy komary znajdują się w odległości około metra od grupy potencjalnych celów. W bliskim sąsiedztwie komary biorą pod uwagę wiele czynników, które różnią się u poszczególnych osób, takich jak temperatura skóry, obecność pary wodnej i kolor.

Naukowcy uważają, że najważniejszą zmienną, na której opierają się komary, wybierając jedną osobę zamiast drugiej, są związki chemiczne produkowane przez kolonie mikrobów żyjących na naszej skórze. Te substancje chemiczne są złożone, w tym ponad 300 różnych związków, i różnią się od osoby do osoby w zależności od zmienności genetycznej i środowiska.