Jak radzić sobie ze stresem i niepokojącymi informacjami

stres

Dorosły człowiek napotyka na swojej życiowej drodze wiele trudności, przeciwności, sytuacji stresowych. 24 lutego media obiegła informacja o ataku Rosji na Ukrainę i śmierci niewinnych osób, w tym dzieci. Codziennie docierają do nas informacje mrożące krew w żyłach. Wzrasta obawa o bezpieczeństwo nas samych. Jeszcze nie tak dawno większość z nas niepokoiły informacje o pandemii koronawirusa czy podniesieniu stóp procentowych i wzrostach rat kredytów. Do tego dochodzą sytuacje stresowe w pracy, kłopoty wychowawcze z dziećmi, konflikty z bliskimi i wiele innych trudnych wydarzeń. Jak w takiej rzeczywistości zachować spokój? Jak radzić sobie ze stresem, z czarnymi myślami? Oto kilka sprawdzonych sposobów, by zachować spokój.

1. Bądź optymistą

Pozytywne myślenie odgrywa niezwykle ważną rolę w zachowaniu wewnętrznej równowagi. Zamartwianie się na zapas wpływa negatywnie na psychikę człowieka. Poza tym ludzie nie lubią mieć w swoim otoczeniu pesymistów, ponieważ ich zły nastrój, wewnętrzne obawy, narzekanie są uciążliwie dla pozostałych. Psychologowie podkreślają, że nawet jeśli mamy tendencję do widzenia świata w ciemnych barwach, warto próbować to zmienić. Nasze lęki, obawy nie poprawią sytuacji. Dlatego ważne jest pozytywne myślenie i działanie. Obecna sytuacja na Ukrainie może nas zmotywować do pomocy potrzebującym. Zamiast snuć czarny scenariusz lepiej tę energię przekuć w coś pozytywnego. Psychologowie podkreślają również, że każda trudna sytuacja wzmacnia człowieka i pozwala większą wagę przywiązywać do dobrych chwil.

2. Otaczaj się życzliwymi ludźmi

Nie zawsze mamy wpływ na to, z jakimi osobami przebywamy, spędzamy czas. Zazwyczaj dotyczy to miejsca pracy. Drugi człowiek ma duży wpływ na naszą kondycję psychiczną. Należy unikać manipulantów i osób toksycznych. Wystarczy jasno dać do zrozumienia, że relacje z kimś takim wam nie służą. Należy bronić swoich racji i głośno wyrażać opinie, nawet jeśli nie wszystkim się one spodobają. Warto być czasami egoistą i pomyśleć o sobie, spokoju ducha i wewnętrznej równowadze. My sami musimy zadbać o swój dobrostan. Dlatego też otaczajmy się ludźmi dobrymi, życzliwymi, z poczuciem humoru. Takie osoby są wokół nas, warto się dobrze rozejrzeć. Relacjom toksycznym, niszczącym należy zdecydowanie powiedzieć „nie”.

A jeśli uważasz, że dysponujesz brakami w wiedzy na temat zdrowia, zajrzyj na Bez Tajemnic, gdzie publikujemy wiele przydatnych materiałów.

3. Śmiech dobry na wszystko

Media podają nam codzienną dawkę informacji coraz bardziej stresujących, dramatycznych. Należy mieć rozeznanie w aktualnej sytuacji, jednak warto od czasu do czasu obejrzeć dobrą komedię czy film, które to pozwolą nam zapomnieć o rzeczywistości. Nic tak nie poprawia humoru jak dobry serial komediowy. Z czystym sumieniem polecam produkcję „Kowalscy kontra Kowalscy”. To antidotum na trudną codzienność i stres. Doborowa obsada aktorska ( Wojciech Mecdwaldowski, Piotr Adamczyk czy Marietta Żukowska), dobrze napisany scenariusz, zabawne zwroty akcji i sprawne dialogi to niejedyne atuty tej produkcji. To serial, który można oglądać z całą rodziną. W filmie poznajemy dwie rodziny Kowalskich. Jak się okazuje, w przeszłości pielęgniarka przez przypadek podmieniła w szpitalu synów, a teraz prawda wyszła na jaw. Ta zabawna pomyłka wpłynie znacząco na losy dwóch rodzin i wywoła wiele zabawnych sytuacji. Warto obejrzeć, by przekonać się, że więzy rodzinne potrafią zdziałać cuda, a wspólne nazwisko zobowiązuje. No i kto powiedział, że nie można mieć dwóch matek i tyleż samo ojców?

4. Aktywność fizyczna

O roli sportu w życiu człowieka napisano już wiele. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest ważny i potrzebny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale też psychicznego. Nawet niewielki wysiłek wyzwala endorfiny, które zapewniają lepsze samopoczucie. Nie znaczy to, że należy codziennie spędzić godzinę na siłowni czy uprawiać sport, którego nie lubimy. Aktywność fizyczna to pojęcie niezwykle szerokie. Ważne, by dopasować rodzaj sportu do swoich predyspozycji, wieku, możliwości i chęci. Może to być długi spacer, chodzenie z kijkami, jazda rowerem czy bieganie. Można również zaopatrzyć się w sprzęty stacjonarne, na przykład rowerek czy stepper. Sport to zdrowie i lepsze samopoczucie. Efekty będą zauważalne już po pierwszych dniach działania. To jeden z najprostszych sposobów, by częściej się uśmiechać i mniej stresować. I przede wszystkim zachwycać smuklejszą sylwetką.

5. Rób to, co lubisz

Na wiele rzeczy człowiek nie ma wpływu, dlatego też należy doceniać dobre chwile, codzienność, bliskich. W zabieganiu nie zawsze zauważamy te istotne momenty. Dopiero po czasie uświadamiamy sobie, jak wiele nam umknęło. Należy znaleźć równowagę między pracą a życiem rodzinnym. Zarabianie pieniędzy jest niezwykle istotne, by zapewnić byt i komfort rodzinie, jednak praca nie powinna przesłaniać tego, co najważniejsze. Dobrze jest znaleźć czas dla bliskich, wspólnie wyjechać, obejrzeć film czy po prostu porozmawiać. Ważne też, by nie zaniedbywać własnego hobby. Dla wielu z nas jest to czytanie książek, praca w ogrodzie, słuchanie muzyki czy szydełkowanie. Takie momenty tylko dla siebie bardzo pozytywnie wpływają na kondycję psychiczną człowieka. Warto o tym pamiętać.

6. Wiara w Boga

W sytuacjach trudnych, granicznych wielu z nas szuka ukojenia w modlitwie, rozmowie z Bogiem. To bardzo dobry sposób, by się wyciszyć i uspokoić. Wiara w Boga pomaga wielu osobom w zmaganiu z codziennością. Okres pandemii paradoksalnie sprawił, że coraz więcej osób wraca na łono Kościoła, szuka ukojenia w modlitwie. Ludzie uświadamiają sobie, że na niektóre sprawy człowiek nie ma wpływu. A modlitwa pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość i dodaje siły. To niezwykle pomocne i ważne w trudnych czasach.

7. Doceniaj to, co masz

Mamy tendencję do narzekania, niedoceniania własnych osiągnięć, krytykowania poczynań. A może warto się zatrzymać i zrozumieć, że każdy z nas powinien być z czegoś dumny? Nie warto się porównywać z innymi, bo nie na tym polega szczęście. Dla każdego szczęście będzie oznaczało co innego. Dla jednych będą to sukcesy dziecka, dla innych dobry obiad z rodziną, dla jeszcze innych wygranie dużego przetargu i zarobienie dużej ilości gotówki. Liczą się relacje międzyludzkie, dobre chwile, momenty, które wywołują uśmiech. Dopiero w momencie straty uświadamiamy sobie, jak dobre było nasze życie. Warto o tym pamiętać, a trudności życiowe nie będą nas tak bardzo stresowały i ograniczały.