Nie daj wmówić sobie, że zawsze jesteś winny!

Są takie sytuacje, kiedy człowiek popełnia głupie błędy. To normalne, każdy z nas się uczy i może zrobić coś, na co w innych okolicznościach by sobie nie pozwolił. Nie oznacza to jednak, że zawsze wina leży po naszej stronie. Życie nie jest czarnobiałe, ma wiele różnych odcieni szarości i my niestety musimy to zaakceptować. Nie daj sobie nigdy wmówić, że twoje życie wygląda tak, jak wygląda tylko i wyłącznie z twojej winy.

Ponosisz konsekwencje nie tylko swoich wyborów

Świat składa się z tego, jakie działania podejmujesz i tego, co jest niezależne od Ciebie. Nie uda Ci się zmienić pogody ani wpłynąć na ceny paliw. Często nawet twoje wynagrodzenia czy waga są poza twoją kontrolą, a to podstawowe rzeczy, które wpływają na sposób, w jaki się określasz.

Świat zmusza Cię do ponoszenia konsekwencji zachowań innych ludzi, które nawet nie zawsze są wymierzone w Ciebie. Nie możesz więc zakładać, że wszystko, co Cię spotyka, jest tylko i wyłącznie konsekwencją twoich działań. Nie możesz nawet kontrolować tego, jakie efekt uzyskasz, wykonując konkretne czynności.

Nie zmienisz tego, na co nie masz wpływu

Niestety wiele rzeczy jest poza nasza kontrolą i na nie nie wpłyniemy. Czas się z tym pogodzić i zrozumieć, że nasze niepowodzenie spowodowane przez te czynniki nie będzie naszą winą.

Czasami są one tylko chwilowe i za drugim podejściem będzie już lepiej, a czasami są permanentne i trwale utrudniają nam osiągnięcie sukcesu. Nie oznacza to jednak, że czas się załamać. Im więcej czynników jest niezależnych od siebie, tym mocniej powinieneś skupić się na tym, co możesz zmienić. Powiedz sobie wprost, czego chcesz i wykorzystaj te narzędzia, które masz, żeby dojść dokładnie w to miejsce.

Unikaj obarczania się winą

W swoim życiu w ogóle powinniśmy unikać obwiniani się. Jesteśmy za coś odpowiedzialni i ponosimy konsekwencje naszych wyborów, ale nie ma tu miejsca na winę.

Oczywiście, sami jesteśmy powodem, dla którego coś się nie udało, ale nie oznacza to, że powinniśmy teraz obarczać się wyrzutami sumienia i stracić wiarę w siebie. Nie obwiniaj innych ani siebie, znajdź przyczynę niepowodzenia i ją zlikwiduj albo przynajmniej zrób wszystko, żeby nie przeszkodziła Ci następnym razem. Kiedy przestaniesz patrzeć na świat przez pryzmat winy, porażka stanie się naturalnym elementem drogi do sukcesu.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym, rozwoju osobistym oraz prowadzeniu biznesów, znajdziesz w serwisie https://www.wady.pl/.