Ślepnąc od świateł – recenzja książki

Piątkowy wieczór. Stolica budzi się do życia. wdycha, wciąga, wstrzykuje… Zapracowani chcą odreagować, znudzeni- oderwać się od rzeczywistości.
Jakub Żulczyk pisze o syfie Warszawy, w której to kasa i narkotyki pozwalają funkcjonować w dzisiejszym świecie.
Ciemna, mroczna, brudna codzienność miasta, świat dealerów, narkotyków, alkoholu i dziwek.
Wraz z głównym bohaterem Jackiem- dealerem narkotykowym, poznajemy życie wielu naćpanych warszawskich celebrytów. Wbrew pozorom, to właśnie główny bohater wzbudza największą sympatię. Człowiek z zasadami, nie ćpa, nie pije, nie akceptuje przemocy wobec kobiet. Człowiek bez własnej tożsamości, samotny, z niespełnionymi marzeniami.
Z racji swojej „profesji” zna sporo ludzi, jednak nie wchodzi z nimi w głębsze relacje. W przeszłości został zdradzony przez byłą dziewczynę, do której wydawać by się mogło ciągle coś czuje. Jedyną bliską mu osobą jest Pazina, nie wiele mówi, o nic nie pyta.
W książce znajdziemy opis różnych klientów głównego bohatera, ich poszczególne etapy uzależnienia, stoczenia się. Widzimy drugą stronę życia ludzi sławnych, na stanowiskach, tą brudną i odrażającą.
Wierzę, że jest to fikcja literacka, jednak zanurzając się w lekturze odczuwam realność każdej sytuacji, a z przedstawianych przez autora postaci próbuję rozpoznać znanego polskiego prezentera telewizyjnego talk show.
Widzimy obłudny, bezwzględny świat, w którym nie ma miejsca na sentymenty. Nikomu nie można ufać, a każdy kolejny dzień jest walką o przetrwanie. Pieniądz rządzi światem, a całe życie kręci się wokół niego.
Sporo czytelników zarzuca autorowi zbyt wulgarny język. Ale czy właśnie nie jest on potrzebny, aby autentycznie ukazać brud, syf i upadek. Był to mój pierwszy kontakt z twórczością pana Żulczyka i od razu rozłożył mnie na łopatki.
Według mnie jednak tylko pozornie jest to historia o ciemnej stronie Warszawy przedstawiona z perspektywy dealera. Takie jej traktowanie byłoby ogromnym spłyceniem. To książka traktująca przede wszystkim o samotności, miłości i zdradzie, wreszcie o bezradności wobec przemocy i bezprawia; i o tym, że pieniądze dają komfort, ale też zniewalają.
Mocna, wstrząsająca powieść, która daje do myślenia i na długo pozostaje w pamięci.