Toszek i jego turystyczny potencjał

toszek

To ciekawe miasto na terenie województwa śląskiego ma się czym pochwalić, a jego zabytkom z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Toszek to ciekawy punkt na mapie Polski oraz atrakcyjny cel wycieczki dla tych turystów, którzy fascynują się historią. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie pobytu na jego terenie?

Toszek i jego dzieje

Podobnie jak wiele miast w tej części kraju, tak i Toszek może się pochwalić długą historią osadnictwa. O tym, że już w epoce kamiennej prężnie rozwijało się tu osadnictwo, świadczą zabytki znalezione w trakcie prac archeologicznych. W 1235 roku Toszek otrzymał prawa miejskie, stając się z czasem jednym z ważniejszych miast w tej części kraju. Do dziś o jego ciekawej historii przypominają ciekawe zabytki. Które z nich są najchętniej odwiedzane przez turystów, którzy w czasie wycieczki po Śląsku chcą przeżyć wyjątkową przygodę?

Z wizytą na zamku

Najważniejszym zabytkiem w tym mieście jest zamek, a raczej jego pozostałości. Wiadomo, że jego historia sięga XI wieku, wiadomo też, że w XIII wieku w jego murach urzędował książę. Z czasem zamek stał się własnością prywatną, a jego właściciele zmieniali się dość często. Ważnym wydarzeniem w dziejach zamku był wielki pożar, który w początkach XIX wieku dokonał poważnych zniszczeń. Opuszczony zamek popadał w ruinę, na szczęście w połowie XX wieku jego pozostałości zostały zabezpieczone w odpowiedni sposób i udostępnione turystom. Dziś zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji w regionie oraz siedzibą miejscowego centrum kultury.

Fantastyczne zabytki i rozrywki można też znaleźć w stolicy. Tutaj dowiesz się, jakie są najciekawsze miejsca w Warszawie.

Spacerkiem wokół rynku

Sporo ciekawych pamiątek można zobaczyć przy toszeckim rynku. Barokowy kościół parafialny, pochodzący z lat 30-tych XIX wieku ratusz oraz ciekawa figura św. Jana Nepomucena – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w ścisłym centrum miasta.

Okolice Toszka to piękne lasy, które można poznawać w trakcie pieszych i rowerowych wycieczek. Dzięki temu okolice miasta są chętnie odwiedzane nie tylko przez miłośników historii, ale i przez tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek.