Jak dużo powinny biegać osoby początkujące?

Bieganie jest w dalszym ciągu bardzo modną dyscypliną sportu. Przez to, że coraz więcej osób chce mieć szczupłą figurę i decyduje się na uprawianie sportu, to wybierają właśnie bieganie. Ty również chcesz zacząć biegać? Jak powinien wyglądać bieg dla osób, które zaczynają bieganie? Na pewno bieganie to sport dla wszystkich i powodów, dla których warto biegać, też jest bardzo wiele.

O bieganiu słów kilka

Bieganie to sport prosty i zdecydowanie tani od innych dyscyplin sportowych. Bieganie nie wymaga specjalistycznego sprzętu jedynie będą nam potrzebne buty. Przede wszystkim wystarczą chęci i cel.

Jak powinien wyglądać plan treningowy dla  osób początkujących?

Plan treningowy dla osób początkujących powinien zakładać niewielką ilość ćwiczeń. Osoby, które wcześniej mało się ruszały powinny wykonywać ćwiczenia stopniowo. Z pierwszym treningiem nie przesadzaj, zacznij o szybkich około 30 minut marszu. Tak naprawdę możesz nawet zainteresować się czym i dla kogo jest dogtrekking. Na jeden trening wypada określony czas biegu razem z marszem.

Jak zatem masz trenować jako osoba zaczynająca biegać?

Organizm potrzebuje się przyzwyczaić do wysiłku, jeśli prowadzić siedzący tryb życia a twoje ciało jest zastałe. Biegnij 20 minut bez zatrzymywania się, a na początek zacznij od marszu, który powinien trwać również 20 minut.

Plan treningu dla początkujących, z wersją łatwiejszą:

  1. na początek marsz przez 20 minut,
  2. 6 odcinków biegowych na przemian z marszem,
  3. bieg 4 razy po 5 minut – przerwa i marsz 2 minuty.
  4. bieg 6 minut – przerwa – bieg 4 minuty – przerwa – bieg 6 minut.
  5. bieg 9 minut – przerwa – 2 minuty – bieg 9 minut.
  6. bieg 12 minut – przerwa – 2 minuty – bieg 10 minut,
  7. bieg 15 minut – przerwa 2 minuty – bieg 10 minut,
  8. bieg 20 minut – przerwa 2 minuty – bieg 5 minut.

Jakie buty dobrać do biegania?

Buty powinny być dobrane odpowiednio do podłoża po którym mamy zamiar biegać Czy to trawnik, a może asfalt. Postaraj się poszukać butów do biegania o modelu trialowym. Zwróć uwagę przy zakupie butów na przyczepność obuwia do powierzchni, na grubość podeszwy, amortyzację obuwia.

Bieganie to same korzyści dla naszego zdrowia. Jakie dokładnie? Głównie poprawia kondycję naszego ciała, wzmacnia kości, mięśnie, no i  poprawia układ krążenia, jak i samopoczucie, a przede wszystkim waga ciała nam spada a to jedna z korzyści, na których nam zależy. Korzyści, które daje nam bieganie jest bardzo dużo.