Kupujemy zimową czapkę rowerową

czapka-rower

W momencie, gdy uprawiamy jazdę na rowerze totalnie amatorsko i traktujemy ją jak jedną z rekreacji, którą zajmujemy się w wolnych chwilach, raczej nie myślimy o tym, by oddawać się jej zimą. Robimy to wyłącznie latem czy wiosną. Gdy pogoda dopisuje, chętnie wsiadamy na swój rower i udajemy się nim na długie przejażdżki, ale gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, a do tego dochodzi do poważnych opadów śniegu, chowamy dwukołowiec w garażu i zapominamy o nim na kilka miesięcy. To błąd. Nawet zimą jazda na rowerze potrafi być bardzo przyjemna. Umożliwi nam ją zarówno bielizna termiczna, jak i… specjalistyczna czapka rowerowa.

Czasami jednak nawet z wyborem takiej z pozoru zwykłej czapki możemy mieć nie lada problem. Nasze preferencje są zgoła różne. Z tego względu nie da się powiedzieć, jaka czapka sprawdziłaby się idealnie u wszystkich kolarzy. Oczywiście każdemu zależy na zabezpieczeniu się przed zimnem, ale też każdy może czuć się komfortowo w zupełnie innym nakryciu głowy. Nie zakładajmy więc od razu, że to klasyczna czapka z daszkiem zadziała u nas najlepiej. Porównajmy sobie różne modele popularnych nakryć głowy. Przymierzmy je w sklepie i na tej podstawie oceńmy, w którym z nich czujemy się najlepiej.

Z całą pewnością jednak wszystkie zimowe czapki rowerowe powinny chronić nas po prostu przed zimnem. Muszą zabezpieczać naszą głowę zarówno przed ujemnymi temperaturami, jak i silnym mroźnym wiatrem czy opadami śniegu bądź opadami deszczu. Powinny idealnie leżeć na ciele. Muszą zakrywać najbardziej newralgiczne partie głowy, takie jak uszy czy zatoki. Jeżeli bowiem doszłoby do przewiania tych części naszego ciała, ryzykowalibyśmy przeziębieniem albo czymś znacznie gorszym – chociażby zapaleniem zatok.

Czapka rowerowa ma być też dla nas po prostu wygodna. Nie może nas uwierać czy uciskać, bo musimy swobodnie móc założyć ją pod kask. Unikajmy jednak również zbyt obszernych i luźnych nakryć głowy. One bywają wygodne, ale nie chronią ciała przed zimnem.

O różnych zajęciach sportowych i aktywności ruchowej, a także dotyczących ich poradami, piszemy również na Zabrze Info.