Skarby Wielkopolski: Jeziory i muzeum przyrodnicze

wielkopolska

Kto chce lepiej poznać Wielkopolski Park Narodowy, ten przed wyruszeniem na szlak powinien odwiedzić miejscowość Jeziory. Znajduje się tu Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz siedziba dyrekcji parku. Instytucje te mieszczą się w zabytkowej willi, która może się pochwalić dość specyficzną historią.

Willa w Jeziorach w latach 1940-1942, a zbudowano ją dla Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty. Był on zbrodniarzem wojennym i jedną z osób odpowiedzialnych za powstanie obozu w Żabikowie koło Poznania. Przez obóz ten przeszło około 40 tysięcy osób, przy czym większość z nich straciła w nim życie. Więźniowie byli zmuszani do pracy ponad siły, a jednym z obiektów, który powstał dzięki ich niewolniczej pracy, była willa w Jeziorach.

Teoretycznie obiekty takie po wojnie rozbierano, tu jednak postąpiono inaczej. Willa przetrwała, a w swych dziejach pełniła różne funkcje. Służyła m.in. Służbie Bezpieczeństwa PRL, była też domem dziecka i prewentorum przeciwgruźliczym dla dzieci. Z czasem stała się miejscem pozwalającym na szerzenie wiedzy o Wielkopolsce i jej przyrodniczym bogactwie.

Willa jest ciekawą budowlą. Wygląda ona dość niepozornie, warto jednak pamiętać, iż posiada ona aż dwie podziemne kondygnacje. Otacza ją malowniczy park, a całość oddzielona jest od świata zewnętrznego wysokim murem. To, co obecnie jest najważniejsze w tym miejscu, czeka w muzealnych salach. To ekspozycja, dzięki której każdy z nas może w przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat Wielkopolskiego Parku Narodowego, jego fauny i flory.

Jeżeli zwiedzasz Wielkopolskę, koniecznie nie zapomnij o najciekawszych miejscach w Poznaniu.

Wielkopolski Park Narodowy to ciekawy cel wycieczki i dla turystów – przyrodników, i dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek w pięknej scenerii. Nie brak tu również krajoznawczych i historycznych ciekawostek, a willa w Jeziorach jest jedną z tych najważniejszych.