Trening tabata – co powinieneś wiedzieć?

Chciałbyś popracować nad swoim ciałem, ale jako że nigdy specjalnie nie przepadałeś za uprawianiem sportów i nawet w szkole przeważnie chodziłeś na wagary na lekcjach wychowania fizycznego, nie jesteś w stanie zmusić się do biegania i absolutnie nie masz ochoty płacić żadnych pieniędzy za karnet wstępu na siłownię?

Podstawowe informacje na temat treningu tabata

W takim razie te „tradycyjne” aktywności najprawdopodobniej w ogóle ci się nie spodobają. Powinieneś je zastąpić czymś, co będzie w stanie zadziałać na ciebie znacznie szybciej. A tym czymś okaże się tabata trening odchudzający. Na ogół, włącznie z rozgrzewką i krótkim rozciąganiem, trwa on jakieś dwadzieścia minut. Wykonujesz go średnio co 2-3 dni. To wszystko oznacza, że w całym tygodniu poświęcasz na aktywność fizyczną zaledwie jedną godzinę, a twoje ciało już dzięki temu fantastycznie się zmienia i z czasem wygląda coraz lepiej. Efektem ubocznym regularnie przeprowadzanej tabaty jest przyspieszenie przemiany materii. Od tego treningu możesz też oczekiwać lepszej wydolności i wzmocnienia całego organizmu. Zakładając, że na główną część treningu tabaty chcesz przeznaczyć cztery minuty, powinieneś uwzględnić w niej cztery rundy ćwiczeń. Logicznie rzecz biorąc każda taka runda będzie trwać dokładnie jedną minutę.

W tym czasie powinieneś wykonać dwa ćwiczenia i zrobić sobie między nimi dziesięć sekund przerwy. Pamiętaj jednak, że trening tabata po prostu musi być intensywny. Nie możesz więc założyć sobie, że przez te dwadzieścia sekund, które masz przeznaczyć na jakąś konkretną aktywność, będziesz maszerować w miejscu albo wymachiwać samymi ramionami. Ma być ciężko! Ćwiczenia muszą być wymagające i muszą angażować do pracy całe twoje ciało i wszystkie składające się na nie mięśnie.

Trening tabata – podsumowanie

Jeżeli nie jesteś przygotowany do intensywnego wysiłku, tabata trening odchudzający po prostu nie jest dla ciebie. Raczej nie zdołasz go wykonać z kiepską kondycją. Najpierw więc spróbuj nad nią popracować chociażby poprzez regularne szybkie marsze.

Więcej artykułów o treningach typu tabata znajdziesz w serwisie https://www.wtoku.pl/.