Tworzymy domową siłownię w kilku prostych krokach?

Jak ćwiczyć w domu? Do tego na pewno potrzeba odpowiedniego sprzętu oraz miejsca, w którym będzie można go bezpiecznie i wygodnie przechowywać. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na tworzenie takich domowych siłowni, więc może warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Przyda się ono chociażby podczas kwarantanny. Gdy zaczyna obowiązywać zakaz opuszczania domu, trzeba radzić sobie na swój sposób i przerzucić się ze zwykłej siłowni na tę domową.

Na samym początku warto wybrać dobre miejsce na nową siłownię. W dość komfortowej sytuacji są tutaj osoby, które mają duże domy jednorodzinne, bo najprawdopodobniej znajdą w swoich budynkach wiele takich pomieszczeń, które po delikatnym odświeżeniu i renowacji zyskałyby zupełnie nową rolę. Może to być np. stara piwniczka albo praktycznie nieużywany garaż. Wybrane pomieszczeni trzeba oczywiście wcześniej oczyścić i usunąć z niego niepotrzebne sprzęty, sprzedając je na aukcjach albo oddając je ludziom za darmo. Strefa do ćwiczeń musi być estetyczna i uporządkowana. Tylko wtedy każdy chętnie do niej zajrzy, by zrealizować swój plan treningowy.

Krok drugi – wybór podłogi. Domowa siłownia na pewno nie powinna się bowiem składać ze zwykłych kafelek, płytek bądź paneli podłogowych. Trzeba zastosować w niej posadzkę wytrzymałą i antypoślizgową oraz taką, która będzie przy okazji odporna na uderzenia i wynikające z nich uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj w takich domowych siłowniach używa się mat wykonywanych z włókna poliestrowego albo podkładek tworzonych z płyt korkowych. Obie opcje są dość dobrym wyborem. Warto je sprawdzić i samemu zadecydować, która z nich będzie lepsza od drugiej.

Jak ćwiczyć w domu w czasach pandemii?
Ostatni już podstawowy element to wentylacja. Nawet taka najmniejsza siłownia w domu musi być odpowiednio wentylowana i to przez cały czas. Higieniczność jest ważna dla zachowania prawidłowego zdrowia. A podczas treningu ciało bardzo szybko i intensywnie się poci, a skraplający się pot przedostaje się oczywiście do otoczenia. Otwarte okna mogą nie poradzić sobie z usunięciem nieprzyjemnego zapachu i wywietrzeniem pomieszczenia. Nawet w domowej siłowni zaleca się zastosować specjalne nawiewniki bądź mniejsze kratki wywiewne.