Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Czy da się na tym zarobić?

Wraz ze zmianą sezonu zmienia się niekiedy cała nasza codzienna szafa, co jest normalne biorąc pod uwagę drastyczną zmianę temperatury pomiędzy uciekającym już latem i zbliżającą się jesienią. Nie jest jednak najlepszym pomysłem wyrzucanie niechcianych ubrań do śmieci, a chowanie ich w kartonach w piwnicy czy na strychu też nie jest najlepszą – choć nie najgorszą opcją.
Poniżej przedstawię Ci 5 sposobów na ekologiczne podejście do ubrań, których chcesz się pozbyć, dodatkowo na niektórych z nich możesz łatwo zarobić!

1. Vinted
Vinted to platforma, na której za darmo możesz wystawiać swoje produkty (odzież, kosmetyki, akcesoria), obserwować poziom zainteresowania konkretnymi przedmiotami, negocjować ceny z zainteresowanymi i wiele innych. Co jest wyjątkowe w tej platformie, to ogromny poziom bezpieczeństwa transakcji, pieniądze choć pobierane z góry w momencie zakupu od kupującego, trafiają na konto sprzedawcy dopiero w momencie, gdy kupujący odbierze zakupiony towar i potwierdzi, że jest on zgodny z opisem sprzedawcy. Jeżeli kupujący ma jakieś uwagi do towaru może je zgłosić za pomocą platformy i rozwiązać problem ze sprzedawcą, ewentualnie z pomocą administratora platformy. Oprócz tego, świetne jest to, że proces organizowania przesyłki jest po stronie platformy, kupujący wybiera tylko odpowiednią dla siebie opcję wysyłki (m.in. poczta polska, paczkomaty inpost), a sprzedawca nakleja wydrukowaną etykietę na paczkę i zanosi do odpowiedniego punktu. Nie mogło to być łatwiejsze!

2. OLX
Platforma OLX jest chyba jedną z najpopularniejszych do sprzedaży wszelkiego rodzaju towarów i usług. Jej dużym plusem jest fakt, że korzysta z niej już praktycznie cała Polska – a jeśli jeszcze nie korzysta, to zapewne będzie prędzej czy później. OLX jest nastawione na sprzedaż lokalną. Świetna opcja dla tych, którzy nie lubią płacić za przesyłkę!

3. DIY
Świetnym pomysłem jest po prostu dokonanie ręcznych poprawek w ubraniach, na których nam zależy, ale nie są już modne albo mają drobne wady. Często zwykłe przyszycie nowych guzików, czy zafarbowanie ubrania na inny kolor nadają zupełnie nowy wygląd. W Internecie powstało już mnóstwo instruktaży pokazujących jak dokładnie to zrobić. Wystarczy wpisać hasło „przerabianie ubrań” w wyszukiwarce w Youtube i poświęcić kilka minut na drobne obróbki, żeby kolejne lata cieszyć się swoją ulubioną bluzką czy koszulką.

Tworzymy domową siłownię w kilku prostych krokach?

4. Podziel się ze znajomymi
To świetny sposób na towarzyskie spotkanie. Możesz razem ze znajomymi powymieniać się ubraniami, które już wam nie pasują, ale świetnie wpisują się w wasze style czy modę. Bardzo popularne ostatnio są zorganizowane targi wymiany i sprzedaży odzieży, odbywają się zazwyczaj w galeriach handlowych, centrach konferencyjnych oraz na otwartej przestrzeni – sprawdź w kalendarzu wydarzeń na stronie swojego miasta albo na Facebook’u!

5. Pomoc charytatywna
Wszystkie ubrania, które nadają się do noszenia warto oddać do punktów pomocy społecznej takich jak domy samotnej matki, domy dziecka, czy schroniska dla bezdomnych. Oczywiście można też pozostawić ubrania w wyznaczonych do tego pojemnikach, które stoją na praktycznie każdym osiedlu – pojemniki na ubrania organizacji charytatywnej Caritas albo stowarzyszenia PCK.

Może znasz jeszcze jakieś sposoby na niepasujące ubrania? Podziel się tym z innymi!