Jak ćwiczenia fizyczne wpływają na mózg?

Aby dana osoba była sprawna i zdrowa, powinna angażować się w ćwiczenia. Przyniosłoby to korzyści fizyczne dla twojego ciała, a także korzyści fizjologiczne.

Co odpowiada za zamiany w mózgu po ćwiczeniach fizycznych?

Podczas ćwiczeń organizm wytwarza „dobre chemikalia”, czyli przykładowo hormony szczęścia. Na przykład bieganie jest formą ćwiczeń, która generuje reakcję łańcuchową na organizm, która aktywuje w mózgu substancje chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Neuroprzekaźniki mogą wywoływać wrażenia lub uczucie szczęścia i podekscytowania podczas biegania lub uczucie wyczerpania po ćwiczeniach.

Endorfiny

Endorfiny celują w limbiczny i przedczołowy obszar mózgu człowieka. Te części mózgu są odpowiedzialne za emocje i uczucia osoby. Uwalniane endorfiny są związane z wysoką aktywnością biegacza, której najczęściej doświadczają. Ta substancja chemiczna może poprawić nastrój biegacza i zminimalizować uczucie bólu.
Według badań przeprowadzonych przez niemieckiego badacza ludzie, którzy biegają codziennie, mają wyższą tolerancję niż ludzie, którzy tego nie robią. Ta substancja chemiczna jest również związana z uzależnieniem. Uważa się, że użytkownicy narkotyków uwalniają endorfiny, które uzależniają ich od przyjmowania narkotyków. To samo z biegaczami, powiedzieliby, że bieganie jest „uzależniające”.
serotonina

Serotonina to substancja chemiczna odpowiedzialna za nastrój, apetyt, cykl snu i libido. Oprócz ćwiczeń uwalnia się również, gdy jesz indyka i węglowodany. W niektórych przypadkach depresji sztuczna serotonina jest podawana jako lek zmniejszający objawy depresji i poprawiający nastrój. Działanie serotoniny dłużej utrzymuje się w twoim ciele nawet po ćwiczeniach, zwiększając i poprawiając ogólne odczucia.

Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego

Neurotroficzny to neuroprzekaźnik, który pomaga mózgowi, celując w hipokamp. Ta substancja chemiczna jest odpowiedzialna za pamięć osoby i poprawia ogólną sprawność mózgu. Według ekspertów osoby cierpiące na depresję mają niski poziom tego neuroprzekaźnika.

Ćwicząc, może budować czujność umysłu i poczucie szczęścia po treningu. Jednak ciało uwalnia tylko pewną ilość tego neuroprzekaźnika podczas sesji ćwiczeń. Nawet jeśli ćwiczysz dłużej, nie zwiększy to uwalnianego neuroprzekaźnika. Osoba ćwicząca regularnie będzie miała większe szanse na poczucie szczęścia i dobrego apetytu. Powodem tego są neuroprzekaźniki „dobrego samopoczucia” uwalniane przez organizm, które pomagają człowiekowi pozostać sprawnym i zdrowym nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Po uwolnieniu tych dobrych chemikaliów dana osoba wyeliminuje ryzyko wystąpienia objawów depresji i zachowa szczęście, które odczuwa.

Więcej wpisów o zdrowiu psychicznym i fizycznym, znajdziesz w serwisie www.aktualne.pl.

Te neuroprzekaźniki będą również utrzymywać równowagę w wytwarzaniu uczucia u osoby. Dlatego jeśli chcesz zachować zdrowie i szczęście, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, powinieneś regularnie ćwiczyć. Te chemikalia nie będą uwalniane do twojego ciała, dopóki nie będziesz regularnie ćwiczyć. Upewnij się, że ćwiczenia są częścią twojego harmonogramu co tydzień, aby przyniosły pozytywne rezultaty również wtedy, gdy idziesz do pracy, ponieważ eliminuje również stres.